Tagged with " Metod"
Nis 25, 2014 - Formlar (Forms), X++    Yorum Yok

Lookup Method Oluşturma

Öncelikle Lookup nedir, Axapta üzerinde nasıl kullanılır ona bakalım.

Dynamics Ax yapısında “Lookup”lar genel tanımıyla bir alana girilecek olan veriyi seçme işleminde yardımcı verileri gösteren açılan kutucuklardır. Genellikle form üzerinde kullanılırlar.

Lookuplar methodla müdahale edilmedikçe tablo grupları altındaki “AutoLookup” kısmına atılan alanları(field) gösterirler. Hangi tablodan seçileceğini ise EDT(Extended Data Type) üzerindeki ilişki(releation) belirler. Eğer AutoLookup boş ise lookup indexler üzerinden çalışır.(Bu konuya ilerde detaylı olarak inceleyeceğiz).
Daha Fazla »

Nis 20, 2014 - Formlar (Forms), X++    1 Yorum

Display Method Oluşturma

Dynamics Ax üzerinde display methodlar çok kullanışlıdır. Genelde karmaşık işlemlerin sonuçunda bir alanı ekran göstermek için kullanılır. Tablodan bir alan veya bir hesaplanmış işlem sonucu döndürülebilir.

Tabloların veya formların altına method olarak yazılarak bir çok kullanıcı ara yüzünde (Formlar ,Raporlar vs) kullanılabilir.

Display medhotların avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantaj olarak kolay kullanım ve hızlı çözümü sayabiliriz. İstenilen her alanı tabloda açmak zorunda kalmıyorsunuz. İhtiyaca göre aynı method bir çok yerde kullanılabilir.

Dezavantaj olarak ise performansı alanın filitreleme sorunu sayabiliriz. Eğer forma çok fazla sayıda display method eklenirse formun performansı olumsuz yönde etkilenecektir. Ayrıca display alanlarda filitreleme yapılmaz.(Yapılmaz demek çok doğru değil aslında ama çok komplike bir işlem olduğu için yapılmaması daha doğrudur.)

Display Method oluşturmak için:
Daha Fazla »

Nis 17, 2014 - X++    2 Yorumlar

X++ Yapısı, İf-Else Switch-Case Blokları ve Döngüler

X++, Axaptanın kendine özgü bir geliştirme dilidir. Bu dilinde kurallarında diğer dillere benzer özellikleri olduğu gibi onu diğer dillerden ayıran farklılıkları da vardır. Beraber bu dilin yapısını biraz inceleyelim.

Ax 2012 ile birlikte geliştirme ortamı(IDE) ayrı olarak karşımıza gelmektedir. Bu ortamı açtıktan sonra Tablo, Class, Form, Datasource, Job vb bir çok nesne üzerinde X++ ile kod yazılabilmektedir.

Tanımlama olarak ele aldığımızda diğer programlama dillerinden faklı olarak değişkenler dışında EDT ve tablo tanımlamaları da yapılması gereklidir. Ayrıca Form ve Class gibi yerlerde Global değişken tanımlaması classDeclarations kısmında tanımlanır. Yerel tanımlamalar ise kullanılan metodun en üstünde tanımlanır(Kod blokları içerisinde değişken tanımlanmaz sadece metodun en üstünde değişken tanımlaması yapılır).
Daha Fazla »