Nis 8, 2014 - Tablolar (Tables)    1 Yorum

Field Groups

Dynamics Ax da tablolar üzerinde bulunan field groups yapısından bahsedeceğim.

Field Grouplar bir çok alanın formlarda ve raporlarda daha kolay kullanılması için yapılmış alan gruplama yapısıdır. Bir tablo oluşturulduğun bütün tablolarda ortak olarak bulunan bir kaç field groups tanımlı olarak gelir. Daha sonra isteğe göre yeni gruplamalar tanımlanarak kullanılabilir.

Standart gelen gruplar;

AutoReport  : Otomatik rapor buraya atılan alanlar için form veya tablo üzerinden File ->Print Preview yapıldığında Ax 2012 üzerinde basit bir SSRS raporu olarak çıktıyı görebilirsiniz.

AutoLookup : Standart field gruplardan en çok kullanılandır. Tablo bir formda lookup(ilerki konularda detaylı bahsedeceğiz) olarak kullanılacaksa gösterilecek alanlarlar buraya atılarak gösterilmesi sağlanır.

AutoSummary : Özet grup anlamına gelen bu grupta atılan alanların formdaki datasource özelliklerinden FastTabSummary özelliği aktifse işleme alınır.

Diğer Standart Gruplar;

AutoIdentification
AutoBrowse

Yeni bir Field Group oluşturmak için;

AOT -> İlgili tablo düğümü altında (Tables) -> Field Groups sağ tuş -> New Group seçilir.
İsteğe göre oluşturulan gruba Label(etiket) verilir.
Grupta gösterilmek istenilen alanlar veya display metodlar tablodan gruba sürüklenerek bırakılır.

Bu grubu kullanabilemek için içinse iki yöntem izlenebilir.
1.Grubun kullanılacağı formun datasource kısmı açıldığında fields sekmesinin altında gruplarda görünür istenilen grup design altında istenilen yere sürükleyip bırakılarak forma eklenmiş olur.
2.Formun design kısmına istenilen yere sağ tuş New Control –> Group eklendikten sonra özelliklerinden Datasource : Grubun bulunduğu datasource DataGroup : Eklenmek istenilen Grubun adı seçilerek forma ekleme işlemi gerçekleşmiş olur.

**Önemli : Gruba daha sonradan eklenen alan o field grubu kullanan bütün formalarda görünür hale gelir.

Erkan OĞUZ

Önceki Konu->

<- Sonraki Konu

Benzer yazılar

1 Yorum

  • Erkan Bey yeni başlayanlar için verdiğiniz bilgiler gerçekten yol gösterici olabiliyor… Ayrıca anlatımdaki sadelik ve kısa öz anlatım konunun kolay ve net anlaşılır olmasını sağlıyor.

    İlgin ve emeklerin için teşerkkür ederim….

Yorum Yazın...